باشگاه کشاورزی فراسرزمینی (کشت برون مرزی)


منوی اصلی
جستجو

توسعه کشاورزی فراسرزمینی، مطالبه مجلس از دولت است

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس مطرح کرد:
توسعه کشاورزی فراسرزمینی، مطالبه مجلس از دولت است
نمایندگان مجلس شورای اسلامی، خواستار توسعه کشاورزی فراسرزمینی از وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی شدند.
رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، امروز در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه کشاورزی فراسرزمینی گفت: در آخرین جلسه‌ای که با محمود حجتی، وزیر پیشنهادی رئیس جمهور برگزار شد، نمایندگان به ویژه اعضای کمیسیون کشاورزی، از وی خواستند تا بیش از پیش برای توسعه کشاورزی فراسرزمینی، برنامه‌ریزی کند.
علی اکبری، با اشاره به اینکه عرصه کشت و کار در بیرون از مرزها یکی از کارهای مغفول مانده در دولت یازدهم به شمار می‌رود، افزود: برای ساماندهی گروه‌های کاری و شرکت‌هایی که بتوانند در آنجا فعالیت‌های اجرایی داشته باشند، نیاز به یاری وزارت جهاد کشاورزی است. برای این منظور هماهنگی با دستگاه دیپلماسی به منظور تضمین فرصت‌های شغلی و کاری افراد سرمایه‌گذار بسیار ضروری است. بنابراین وزارت جهاد کشاورزی با سیاست‌هایی که شخص وزیر طرح‌ریزی می‌کند، می‌تواند نقشی محوری داشته باشد.
به گفته وی، هم‌اکنون هیچ مشکلی برای توسعه کشاورزی فراسرزمینی وجود ندارد و کندی اقدامات انجام شده به مسائل مدیریتی مربوط می‌شود. به عبارتی وزارتخانه‌هایی که در این مسئله دخیل هستند، باید به صورت هماهنگ با هم فضایی را برای حضور سرمایه‌گذاران فراهم کنند. البته چندی پیش، استان خراسان شمالی، با یکی از استان‌های همجوار برون مرزی خود در کشور ترکمنستان، تفاهمنامه‌هایی را به امضا رسانده بودند که در زمینه‌های مختلف تجاری، علمی، فرهنگی و کشاورزی بندهای متفاوتی داشت. این موضوعات برای تقویت شدن، نیاز به حمایت، آموزش و آماده‌سازی نیروها دارد و نباید به صورت پراکنده و جزیره‌ای در این خصوص عمل کرد.
نماینده مردم بجنورد با بیان اینکه هر قدر دولت‌ها در سطح روابط دیپلماتیک، قوی‌تر بوده و بتوانند در این زمینه فعال‌تر باشند، فضای بهتری برای سرمایه‌گذاری فراهم خواهد شد، عنوان کرد: اگر در این مسیر، تنگناهایی هم وجود داشته باشد که نیاز به قانون‌گذاری احساس شود، با حمایت مجلس مرتفع خواهد شد، اما در حال حاضر دست‌کم در ارتباط با عرصه‌های آماده موجود در کشورهای همجوار، تنگناهای قانونی نداریم.
وی درباره صادرات خدمات مهندسی اظهار کرد: این بخش می‌تواند قسمتی از فعالیت‌های شغلی را در عرصه کشاورزی فعال کرده و به نوعی در کاهش بیکاری سهیم باشد. به عنوان مثال، اگر مالکان یا شرکت‌هایی در کشورهای همسایه وجود داشته باشند که به عملیات کاشت، داشت و برداشت نیاز داشته یا مشاوره و راهنمایی از مهندسان و صاحبان فن درخواست کنند، می‌توان از بخشی از تحصیل‌کرده‌های کشاورزی برای این منظور استفاده کرد که اتفاقا می‌شود آن را نیز جزو کشاورزی فراسرزمینی به شمار آورد.
رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه فرصت جذب فارغ‌التحصیلان کشاورزی در فضای اداری و حوزه اجرایی و عملیاتی بسیار محدود است، گفت: بنابراین مجبوریم برای فراهم کردن شغل آنها به حوزه‌هایی فراتر از حدودی که تا به حال از آن بهره می‌بردیم، رجوع کنیم.
اکبری، توسعه کشاورزی فراسرزمینی را یکی از مهم‌ترین این حوزه‌ها دانست و افزود: به عنوان مثال، اکنون کشورهای آسیای میانه بعد از تغییر سیستم حکومتی‌شان فضای مطلوبی برای سرمایه‌گذاری کشاورزی دارند، اما ظاهرا مردم آنجا استقبال زیادی از این فرصت‌ها نکرده و بنابراین متخصصان ایرانی می‌توانند از زمین و آب فراوان سرزمین‌های گفته شده، بهره ببرند.

باشگاه کشاورزی فراسرزمینی


تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۶


ثبت نظر

خانه تجارت

عضو شوید و اخبار اقتصادی 75 کشور اول طرف تجاری ایران را دریافت کنید .

کشورهای هدف کشاورزی فراسرزمینی

بخش های کشاورزی فراسرزمینی

شرکت های پربازدید

آمار سایت ( شروع 10 آگوست 2017 )

  • 0
  • 63
  • 200
  • 1,254,852
  • اردیبهشت ۳, ۱۳۹۸