باشگاه کشاورزی فراسرزمینی (کشت برون مرزی)


منوی اصلی
جستجو

تضمینی برای سرمایه‌گذاران کشاورزی فراسرزمینی وجود ندارد/ آیین‌نامه کشاورزی فراسرزمینی، نیازمند اصلاح است

معاون پشتیبانی مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران:
تضمینی برای سرمایه‌گذاران کشاورزی فراسرزمینی وجود ندارد/ آیین‌نامه کشاورزی فراسرزمینی، نیازمند اصلاح است
سرمایه‌گذاری به ویژه در کشورهای بیگانه، با ریسک بالایی همراه است که بدون پشتوانه داخلی، کمتر کسی رغبت ورود به این حوزه را خواهد داشت.
معاون پشتیبانی مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران، در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه کشاورزی فراسرزمینی، گفت: متاسفانه سرمایه‌گذارانی که برای تولید محصولات مختلف کشاورزی به کشورهای دیگر می‌روند، هیچ تضمینی برای خفاظت از سرمایه خود ندارند و کوچک‌ترین اتفاقی می‌تواند ثروت آنها را از بین ببرد.
حسین پیشوایی، با اشاره به اینکه مقوله سرمایه‌گذاری اصولا مبحثی مهم و حساس تلقی می‌شود، افزود: هر کشوری مشخصات و قوانین خاص خود را دارد و بسته به روابط سیاسی و اجتماعی که با ایران برقرار می‌کنند، فراز و فرودهایی را تجربه خواهد کرد. بنابراین سرمایه‌گذارانی که به کشورهای مختلف می‌روند، ممکن است با تغییرات ناگهانی که عمدتا سیاسی بوده، دچار مشکل شده و سرمایه خود را از دست بدهند. یا در پیش افتاده‌ترین حالت، امکان ممانعت از ورود محصولات تولید شده به ایران توسط کشور هدف وجود دارد. زیرا اولویت آنها تامین نیاز داخلی خودشان است.
به گفته وی، انجمن ایجاد شده در زمینه کشاورزی فراسرزمینی هم نمی‌تواند چنین تضمینی را برای سرمایه‌گذاران فراهم کند. زیرا طبق بندی که در آیین‌نامه کشاورزی فراسرزمینی وجود دارد، هماهنگی روابط با کشورهای خارجی بر عهده وزارت امور خارجه خواهد بود. همچنین تخصیص منابع اعتباری از صندوق توسعه ملی یا بخش‌های دیگر، منوط به هماهنگی با وزارت جهاد کشاورزی است.
پیشوایی ادامه داد: از طرفی، وزارت جهاد کشاورزی هم به دنبال کشت محصولاتی در خارج از کشور است که بتواند نیاز داخلی را تامین کند. بنابراین آیین‌نامه‌ای که برای کشاورزی فراسرزمینی تدوین شده، نیازمند اصلاحاتی است که یکی از مهم‌ترین اهداف انجمن تشکیل شده، همین بوده است.
معاون پشتیبانی مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران، با بیان اینکه آیین‌نامه کشاورزی فراسرزمینی توسط هیات وزیران به تصویب رسیده، اظهار کرد: اما این آیین‌نامه بسیار مبهم است و به غیر از موارد ذکر شده، مشکلات و موانع دیگری دارد که باید برطرف شود. به عنوان مثال، تضمین خرید محصولات از کسانی که در خارج از کشور به کشاورزی مشغول هستند، هنوز مشخص نیست. اینکه چه کسی و با چه قیمتی آنها را می‌خرد، بلاتکلیف است. یا اینکه تشخیص صلاحیت حرفه‌ای فردی که قصد ورود به این حوزه را دارد، به عهده وزارت جهاد کشاورزی گذاشته شده است. بنابراین چنین موانعی مانع از توسعه کشاورزی فراسرزمینی می‌شود که با تشکیل انجمن مربوطه سعی بر این است که این تشخیص صلاحیت‌ها را به انجمن بسپارند. البته به صورت شفاهی، موافقت مقامات مسئول در این خصوص گرفته شده و باید به مرحله اجرا برسد.
پیشوایی، ورود بخش خصوصی به مبحث کشاورزی فراسرزمینی را موضوعی قدیمی دانست و افزود: با این حال، هنوز تکلیف بخش خصوصی در این قسمت به طور شفاف و مشخص معلوم نیست. البته هرچند حدود دو سال از ورود پارلمان بخش خصوصی (اتاق ایران) به موضوع کشاورزی فراسرزمینی می‌گذرد، اما در سال‌های گذشته سرمایه‌گذاران در کشورهای مختلف به کشت و کار مشغول بوده‌اند. اکنون نیز با توجه به فقر منابع آبی، خشکسالی و کاهش سرمایه‌های کشاورزی داخلی، کشاورزی فراسرزمینی از طرف کارشناسان و مسئولان بیش از گذشته مطرح شده و از حاشیه به متن آمده است. زیرا در حال حاضر برای تامین امنیت غذایی، ناگزیر از کشاورزی فراسرزمینی هستیم.
این نماینده بخش خصوصی، در بخش دیگری از سخنانش گفت: به دولت پیشنهاد دادیم که هنگام تنظیم تفاهمنامه با کشورهای همسایه‌ای که ظرفیت بالایی برای کشاورزی فراسرزمینی دارند، این مقوله را در بندهای آن گنجانده و برای آن برنامه‌ریزی کنند. به عنوان مثال، در پروتکل‌های سیاسی، ۵۰۰ هزار هکتار از اراضی اینچنینی را جهت کشاورزی فراسرزمینی میان دو کشور تعیین کنند.
معاون پشتیبانی مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران، در پایان بیان کرد: متاسفانه این پیشنهاد که از طرف اتاق ایران عنوان شده بود، عملی نشد و جای این موضوع در تفاهمنامه‌های ایران با کشورهای همسایه خالی است؛ آن هم در شرایطی که رقبای قدرتمندی مانند چین و عربستان در منطقه حضور یافته و در کشورهای همسایه زودتر از ایران دست به کار شده‌اند.


تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۶


ثبت نظر

خانه تجارت

عضو شوید و اخبار اقتصادی 75 کشور اول طرف تجاری ایران را دریافت کنید .

کشورهای هدف کشاورزی فراسرزمینی

بخش های کشاورزی فراسرزمینی

شرکت های پربازدید

آمار سایت ( شروع 10 آگوست 2017 )

  • 1
  • 63
  • 200
  • 1,254,852
  • اردیبهشت ۳, ۱۳۹۸