باشگاه کشاورزی فراسرزمینی (کشت برون مرزی)


منوی اصلی
جستجو

ثبات رفتار سیاسی برای توسعه کشاورزی فراسرزمینی ضروری است

نماینده شازند در مجلس شورای اسلامی:
ثبات رفتار سیاسی برای توسعه کشاورزی فراسرزمینی ضروری است
اینکه هر چند سال یکبار با تغییر دولت‌ها سیاست‌های مربوط به روابط خارجی نیز دگرگون می‌شود، توسعه کشاورزی فراسرزمینی با مشکل مواجه خواهد شد.
نماینده شازند در مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه کشاورزی فراسرزمینی، با اشاره به اینکه پیش‌زمینه هر نوع ارتباط اقتصادی، مسائل سیاسی است، گفت: تغییر دولت‌ها در ایران، معمولا با تغییر اساسی در نوع نگرش و رویکردهای سیاسی و ارتباطات بین‌الملل همراه بوده است.
علی ابراهیمی، افزود: تغییر در سیاست‌ها به طور مستقیم بر مقوله کشاورزی فراسرزمینی، تاثیرگذار است و به آن آسیب می‌زند. زیرا در این صورت کشورهای هدف نمی‌توانند روی حرف ایران حساب باز کرده و به آن اعتماد کنند.
به گفته ابراهیمی، اگرچه ایران همیشه در دنیا و به ویژه در منطقه از قدرت کافی برخوردار بوده و توانسته نفوذ قابل قبولی داشته باشد، اما لازم است تا این سیاست ادامه داشته و توسط سیاستمداران دنبال شود. در این راستا کشوری مانند عربستان که از نظر دیپلماسی نقطه ضعف‌های فراوانی دارد، سعی می‌کند آنها را با توانایی اقتصادی جبران کند. ضمن اینکه عربستان، همیشه ایران را رقیب خود می‌دانسته و برای پیشی گرفتن از ایران، در این راه سرمایه‌گذاری می‌کند.
وی ادامه داد: عربستان اگرچه با وجود خشکی، توانسته بود در برخی مناطق کشورش کشاورزی کند، اما با این حال برای کشاورزی فراسرزمینی برنامه‌ریزی کرده و اتفاقا یکی از بحث‌هایی که زودتر از ایران به آن پرداخت، همین موضوع بود. زیرا ایران در طول تاریخ، کشوری نیمه خشک محسوب می‌شد و با توجه به مزیت‌هایی که در کشاورزی دارد، کمتر به بحث فراسرزمینی ورود کرده است. این در حالی است که امروز نه تنها تامین غذای داخلی و ایجاد امنیت غذایی، بلکه تامین مایحتاج غذایی دیگر کشورها نیز به واسطه قدرتی که برای کشور صادرکننده ایجاد می‌کند، مورد توجه قرار می‌گیرد.
ابراهیمی معتقد است کشاورزی فراسرزمینی، به غیر از فراهم کردن بخشی از مواد غذایی مورد نیاز کشور و افزایش توان اقتصادی، منجر به واردات آب مجازی نیز می‌شود. به این دلیل که سرمایه‌گذار از منابع آبی و خاکی کشور هدف استفاده کرده و محصول تولید شده را به ایران می‌آورد. بنابراین اگر قرار است ایران همچنان کشور تاثیرگذار منطقه باشد، باید جدی‌تر به این مسئله ورود کند.
این نماینده مجلس، با بیان اینکه رقابت کشورها در دوره‌های پیشین، توسط تجهیزات جنگی و توان دفاعی مورد ارزیابی قرار می‌گرفته است، ادامه داد: اما امروز تقریبا تمام دنیا به این نتیجه رسیده که تامین غذا از عمده‌ترین و اساسی‌ترین مسائل کشور بوده و اگر اختلالی در آن به وجود بیاید، آسیب‌های فراوانی را به دنبال خواهد داشت. بر این اساس نخستین گام برای مقاوم‌سازی اقتصاد، ایجاد امنیت غذایی است که با یک قرارداد محکم و سیاستی پایدار، می‌توان بخشی از غذای مورد نیاز را با کمک کشاورزی فراسرزمینی تامین کرد. آن هم در شرایطی که جمعیت رو به رشد بوده و میزان بارندگی‌ها هم رو به کاهش است.
وی تاکید کرد: باید ترتیبی اتخاذ شود که وقتی قراردادی با کشوری بسته می‌شود، به هیچ عنوان نقض نشده و تحت تاثیر برخی تغییر رفتارها قرار نگیرد. در این زمینه مجلس شورای اسلامی با ارائه یک راهکار منسجم و البته دائمی، قادر است مشی گفته شده را دنبال کند.
ابراهیمی در پایان گفت: اگرچه شاید در دوره‌های قبل، توزیع نماینده‌ها به صورت اقلیت و اکثریت بود، اما در حال حاضر تعداد آنها و نوع نگاه‌شان، به صورت عادلانه بوده و انتظار می‌رود با رفتارهایی که دولت اعتدال‌گرا دارد، فضای ارتباطات جهانی در چند سال آینده، مفیدتر و بازتر باشد.

 

شاخه تخصصی تر و حرفه ای تر دیپلماسی اقتصادی که نیاز ویژه امروز ما نیز می باشد ، دیپلماسی کشاورزی است .

تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۳۹۶


ثبت نظر

خانه تجارت

عضو شوید و اخبار اقتصادی 75 کشور اول طرف تجاری ایران را دریافت کنید .

کشورهای هدف کشاورزی فراسرزمینی

بخش های کشاورزی فراسرزمینی

شرکت های پربازدید

آمار سایت ( شروع 10 آگوست 2017 )

  • 0
  • 229
  • 136
  • 1,299,462
  • اردیبهشت ۳, ۱۳۹۸