باشگاه کشاورزی فراسرزمینی (کشت برون مرزی)


منوی اصلی
جستجو

آمادگی مجلس برای رفع موانع قانونی کشاورزی فراسرزمینی

نماینده تنکابن و رامسر در مجلس شورای اسلامی مطرح کرد:
آمادگی مجلس برای رفع موانع قانونی کشاورزی فراسرزمینی/ ترویج و معرفی کشاورزی فراسرزمینی در هیات دولت
اگرچه دولت، نقشی محوری در توسعه کشاورزی فراسرزمینی دارد، اما مجلس نیز از لحاظ تصویب قوانین مربوطه می‌تواند در این راستا راهگشا باشد.
عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی، در گفت‌وگو با خبرنگار ما گفت: مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد تا در راستای رفع موانع قانونی برای توسعه کشاورزی فراسرزمینی، اقدام کند.
شمس‌الله شریعت‌نژاد، با اشاره به اینکه تاکنون در این زمینه لایحه‌ای از طرف دولت به مجلس ارائه نشده، افزود: دولت می‌تواند در صورت برخورد با موانع، ایرادات و اشکالات مختلفی که رفع آنها نیاز به تصویب مجلس دارد، آن را به صورت لایحه به مجلس بفرستد تا نمایندگان برای حل آن، تصمیمات لازم را بگیرند. از جمله موانعی مانند تردد و رفت و آمد سرمایه‌گذاران به کشورهای هدف، تعاملات بین بانکی، هزینه‌های گمرکی و….
به گفته وی، ایران استعدادهای فراوانی در حوزه کشاورزی دارد که متاسفانه به دلیل محدودیت در کشاورزی، امکان شکوفا شدن آنها کمتر فراهم می‌شود. این در حالی است که در مقابل، از نظر تکنولوژی‌های کشاورزی، در سطح قابل قبولی هستیم و می‌توانیم در این زمینه حرفی برای گفتن داشته باشیم. بنابراین می‌توان با استفاده از منابع آبی و زمینی کشورهای دیگر، از این فناوری‌ها و تکنولوژی‌ها به خوبی بهره برد.
از نظر این نماینده مجلس، دولت باید در هر صورت، امکان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حوزه کشاورزی فراسرزمینی را فراهم کرده و از آنجا که ایران اصرار بر خودکفایی دارد، با توسعه این بخش، گامی جدی در این راستا بردارد. زیرا باید پذیرفت که در برخی محصولات مزیت نداشته و لازم است که برای تامین آنها از دیگران کمک بگیریم. بنابراین رایزنی‌های دولت به ویژه بخش اقتصادی وزارت امور خارجه، باید در جهتی حرکت کند که سیاست پایدار در این زمینه را دنبال کند.
شریعت‌نژاد با تاکید بر اینکه نقش وزیر جهاد کشاورزی در این خصوص بسیار پررنگ و مهم است، اظهار کرد: ابتدا باید مسئله پراهمیتی مانند کشاورزی فراسرزمینی در سطوح بالا مانند هیات وزیران به یک فرهنگ تبدیل شود. به عبارتی شخص وزیر قادر است با ترویج و معرفی صحیح این بخش، در راستای آگاهی بخشی و البته هماهنگی دستگاه‌های مختلف دولت، گامی اساسی بردارد.
وی ادامه داد: در این صورت است که هیات وزیران کشاورزی فراسرزمینی را باور کرده و قبول می‌کنند که برای تامین بخشی از نیازها باید از امکانات فراسرزمینی بهره برد. حتی می‌توان افراد دارای پتانسیل را به کشورهای مختلف فرستاد و روند توسعه این نوع کشاورزی را تسهیل کرد. به هر ترتیب، هماهنگی دستگاه‌ها برای کشاورزی فراسرزمینی به ویژه مدت زمانی که طول می‌کشد تا این روش به بار بنشیند، بسیار مهم خواهد بود.


تاریخ انتشار: ۲۰ تیر ۱۳۹۶


ثبت نظر

خانه تجارت

عضو شوید و اخبار اقتصادی 75 کشور اول طرف تجاری ایران را دریافت کنید .

کشورهای هدف کشاورزی فراسرزمینی

بخش های کشاورزی فراسرزمینی

شرکت های پربازدید

آمار سایت ( شروع 10 آگوست 2017 )

  • 0
  • 63
  • 200
  • 1,254,852
  • اردیبهشت ۳, ۱۳۹۸