باشگاه کشاورزی فراسرزمینی (کشت برون مرزی)


منوی اصلی
جستجو

کشت فراسرزمینی در روسیه و قزاقستان

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زارعت از کشت فراسرزمینی برنج، ذرت و دانه‌های روغنی در روسیه و قزاقستان خبر داد و گفت: بررسی محصولات آب‌بر کشاورزی در دستور کار قرار گرفته و به زودی نتایج آن به تفکیک محصول، مناطق و درآمد ارزی آن منتشر می‌شود.

عباس کشاورز در نشست خبری امروز – شنبه – اظهار کرد: کشت فراسرزمینی محصولات کشاورزی در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفته و با قزاقستان و روسیه توافقاتی برای آغاز کشت فراسرزمینی محصولات کشاورزی به توافق قطعی رسیده‌ایم اما مذاکرات در این زمینه با کشورهایی مانند اوکراین، صربستان و برخی کشورهای آفریقایی هنوز نهایی نشده است.

وی افزود: در کشت فراسرزمینی محصولات کشاورزی به دنبال تولید آن دسته از محصولاتی هستیم که در داخل قابل تامین نیست که می‌توان به برنج، ذرت و دانه‌های روغنی اشاره کرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زارعت درباره‌ محصولات آب‌بر و وضعیت صادرات آنها اظهار کرد: در این زمینه اولین محصولی که به عنوان سنبل خاص و پرمصرف‌ترین محصول کشاورزی روی آن تمرکز کرده‌ایم برنج است، چراکه کشت آن غرق‌آبی بوده و دائما در معرض تبخیر است که در پی ابهاماتی که طی سال‌های اخیر در این زمینه ایجاد شد فرصتی از وزیر جهاد کشاورزی برای بررسی مصرف و مزیت آب محصولات کشاورزی در مناطق مختلف و نسبت به درآمد ارزی آن گرفتیم که به زودی نتایج این بررسی منتشر می‌شود.

کشاورز ادامه داد: به عنوان مثال کل آبی که هندوانه صادراتی (حدود ۶۰۰ هزار تن) امسال به خود اختصاص داده است ۳۶۰ میلیون مترمکعب بوده که در خوش بینانه‌ترین حالت پنج درصد آبی است که پشت سد‌ها تبخیر می‌شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زارعت تصریح کرد: براساس ارزیابی‌های صورت گرفته در بین محصولات کشاورزی صادراتی هر کیلوگرم کالا حدود ۰٫۸ دلار (۸۰ سنت) ارزآوری برای کشور دارد و این وضعیت نشان می‌دهد که در زمینه‌ صادرات محصولات کشاورزی شرایط نامطلوبی وجود ندارد، اما جدول آب‌بری محصولات صادراتی کشاورزی به تفکیک محصول، مناطق مختلف و درآمد ارزی آن به زودی استخراج و منتشر می‌شود.

وی گفت: برای کشت محصولات آب‌بر در برنامه ششم و اقتصاد مقاومتی نسخه جامعی تجویز شده است و براین اساس هر کسی بخواهد سبزی و صیفی بکارد باید به گلخانه برود و اگر به هر دلیل نتواند تولید‌اش را در گلخانه انجام دهد باید شروط وزارت جهاد کشاورزی را از جمله کاشت نشائی، آبیاری میکرو و مالچ‌پاشی برای جلوگیری از تبخیر و استفاده از ارقام زودرس را در دستور کار خود قرار دهد


تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۵


ثبت نظر

خانه تجارت

عضو شوید و اخبار اقتصادی 75 کشور اول طرف تجاری ایران را دریافت کنید .

کشورهای هدف کشاورزی فراسرزمینی

بخش های کشاورزی فراسرزمینی

شرکت های پربازدید

آمار سایت ( شروع 10 آگوست 2017 )

  • 0
  • 227
  • 136
  • 1,299,460
  • اردیبهشت ۳, ۱۳۹۸