باشگاه کشاورزی فراسرزمینی (کشت برون مرزی)


منوی اصلی
جستجو

۳۰۰ هزار هکتار زمین برای کشت فراسرزمینی در اجاره ایران است

وزیر جهاد کشاورزی گفت: بیش از ۳۰۰ هزار هکتار زمین در چند کشور برای اجرای طرح کشت فراسرزمینی در تملک ۳۵ تا ۴۰ ساله ایرانیان است.

محمود حجتی روز سه شنبه در صبحانه کاری با اعضای کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون ایران، از قزاقستان، روسیه، جمهوری آذربایجان، اوکراین و برزیل به عنوان کشورهایی یاد کرد که ایران در آنجا کشت فراسرزمینی انجام می دهد ضمن آنکه مذاکره هایی با غنا نیز در دست انجام است.
وی خاطر نشان کرد: در همه زمینه ها برای ما فرش قرمز پهن نکرده اند اما با توجه به محدودیت منابع آبی باید با هدف تامین نیاز داخلی و صادرات محصولات مقرون به صرفه از کشت فراسرزمینی استفاده کنیم.
کشت فراسرزمینی به معنای کاشت انواع محصول در سایر کشورها و واردات آن به داخل کشور است؛ کشورهایی که از محدودیت منابع داخلی (آب و زمین) رنج می‌برند، توسط این روش و با اجاره اراضی در سایر کشورها، اقدام به تولید مایحتاج خود می‌کنند.
این عضو کابینه دولت دوازدهم به مشکلات نظام توزیع کالا در کشور اشاره کرد و گفت: برای حل مشکلات تولید که به نظام توزیع سرایت کرده است، چاره ای جز اجرای برنامه «زنجیره تولید از مزرعه تا سفره» نداریم که در این مسیر فقط تعاونی ها می توانند پاسخگو باشند.
وی افزود: زمانی که دامداری در حد خودمصرفی بود، زنجیره تولید تعریف و اجرایی شد اما با افزایش دام نگرانی هایی برای فروش محصولات پیش آمد.
ایجاد زنجیره تولید محصولات کشاورزی از مزرعه تا سفره یکی از برنامه های وزارت جهادکشاورزی در دولت تدبیر و امید است که قصد دارد با حذف واسطه ها، مسیر عرضه محصولات را کوتاه و دست دلالان را قطع کند تا منافع اقتصادی حاصل از تولید محصولات کشاورزی به دست تولیدکننده واقعی برسد.
این عضو کابینه دولت دوازدهم تصریح کرد: در دنیا توزیع محصولات در اختیار تعاونی هاست بنابراین ما هم راهی جز استفاده از طرفیت تعاونی ها نداریم.
حجتی با طرح این سوال که تعاونی تولید و توزیع چه سهمی از میادین میوه و تره بار دارند تصریح کرد: سهم این تعاونی ها صفر است و همین بستر حضور دلالان را مهیا کرده است در حالی که نباید چنین اتفاقی رخ دهد.
وزیر جهادکشاورزی ادامه داد: ما به دنبال کاهش فاصله تولید تا مصرف با استفاده از طرفیت تعاونی ها هستیم.
این مقام مسئول گفت: برای کالاهای فسادپذیر باید این فاصله کاهش داده شود؛ به عنوان مثال ۷۰ درصد تولید سبزی فاسد می شود و فقط ۳۰ درصد هزینه ها به تولیدکنندگان برمی گردد.
وزیر جهادکشاورزی اظهار داشت: بر تداوم مشکلات اصراری نداریم بلکه می خواهیم مسائل را با دانش و تجربیات همگان برطرف کنیم.
حجتی در پاسخ به انتقاد برخی تعاونگران از تصمیم های خلق الساعه دولت گفت: وقتی می گوییم گوجه صادر نشود، خواب نما نشده ایم و خدا را شاهد می گیرم که از برخی تصمیم های خودمان هم بی خوابی می گیریم.
وی خطاب به تعاونگران بخش کشاورزی اظهار داشت: «فکر نکنید در یک برج عاج و بی خبر از همه جا نشسته و تصمیم می گیریم؛ گاهی اوقات خودمان با آنچه که امضا می کنیم، مخالف هستیم اما بنا به شرایط باید تصمیماتی را اتخاذ کنیم.»

** کمبود تولید شیر نداریم
وزیر جهادکشاورزی درباره نوسان قیمت لبنیات اظهار داشت: ما با کمبود شیر مواجه نیستیم و ۸ تا ۱۰ درصد متوسط تولید افزایش یافته است.
حجتی با اعلام اینکه شیرخشک از کشور قاچاق می شود، افزود: این در حالی است که ۲ سال قبل شیرخشک به شکل قاچاق وارد کشور می شد.
وی با بیان این مطلب که با مسائل برخورد چکشی نمی کنیم افزود: برخی می گویند بازارهای هدف را با تصمیم های حجتی از دست می دهیم اما قبل از این گفته ها بیایید کارنامه ما را در زمینه شیلات و دامداری و لبنیات از نزدیک مشاهده کنید؛ می دانیم برخی اقدام ها می تواند به صادرات لطمه بزند اما به دلیل مسائل داخلی چاره ای نداریم.
این عضو کابینه دولت دوازدهم خاطرنشان ساخت: ما دولت هستیم و باید عموم مردم را در تصمیم گیری ها در نظر بگیریم؛ ما فقط نماینده تولیدکنندگان گوجه و خوراک دام و نظایر آن نیستیم.
وی با اشاره به آغاز دور جدید تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ملت ایران اظهار داشت: با وجود نارسایی ها خوشبختانه با کمبود کالا مواجه نشده ایم.

**دستور رییس جمهوری برای بررسی پیمان سپاری ارزی 
حجتی در پاسخ به گلایه صادرکنندگان از پیمان سپاری ارزی گفت: همه تلاش می کنیم که ثروت ملی افزایش پیدا کند و بدون شک کسی به دنبال خروج سرمایه نیست؛ شاید در شیوه اجرای پیمان سپاری ارزی انتقادهایی مطرح باشد اما تمامی مسولان بر این تاکید دارند که ارز حاصل از صادرات باید به کشور بازگردد آن هم در شرایطی که دشمن اینچنین در حق مردم ما ظلم می کند.
وزیر جهادکشاورزی افزود: رئیس جمهوری دستور داده اند که بحث پیمان سپاری ارزی بررسی شود اما باید سرمایه کشور در قالبی منطقی بازگردد.

** سند توسعه تعاون را اجرا کنید
در ادامه این جلسه رئیس اتاق تعاون ایران گفت: برای تحقق سهم ۲۵ درصدی تعاون در اقتصاد باید ۶۵ درصد تولیدات کشاورزی توسط کشاورزان انجام شود.
بهمن عبداللهی افزود: یکی از برنامه ها برای توسعه بخش تعاون اجرای سند توسعه بخش تعاون است اما با وجود تاکیدهای رئیس جمهوری این امر محقق نمی شود.
وی گفت: براساس این سند باید ۵۰ درصد اراضی قابل احیا در اختیار کشاورزان قرار بگیرد و ۴۰ درصد توزیع تولیدات کشاورزی نیز توسط تعاونی ها انجام شود اما تاکنون این امر محقق نشده است.
وی با تاکید بر ضرورت حمایت از تشکل و استفاده از پتانسیل آنها در تصمیم گیری ها خاطر نشان ساخت: وزارت جهاد کشاورزی باید از تعاونی های روستایی و تعاونی های تحت پوشش قانون تعاونی ها حمایت یکسان داشته باشد اما تا کنون این امر محقق نشده و تنها حمایت از تعاونی های روستایی در دستور کار وزارت جهادکشاورزی بوده است.


تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۷


ثبت نظر

خانه تجارت

عضو شوید و اخبار اقتصادی 75 کشور اول طرف تجاری ایران را دریافت کنید .

کشورهای هدف کشاورزی فراسرزمینی

بخش های کشاورزی فراسرزمینی

شرکت های پربازدید

آمار سایت ( شروع 10 آگوست 2017 )

  • 0
  • 21
  • 120
  • 1,295,340
  • اردیبهشت ۳, ۱۳۹۸