باشگاه کشاورزی فراسرزمینی (کشت برون مرزی)


منوی اصلی
جستجو

کشور با کشت فراسرزمینی از واردات محصولات کشاورزی بی نیاز می شود

کشت فرا سرزمینی به معنای کشت انواع محصول در سایر کشورها و واردات آن به ایران است. این نوع کشت زمینه رونق تولیدات کشاورزی و ایجاد امنیت غذایی براییک کشور را فراهم می‌کند. تمام افرادی که در سراسر جهان در رابطه با کشت فراسرزمینی شناسایی شده حدود ۸۵ نفر ایرانی از قاره آفریقا، آمریکای لاتین، حوزه قفقاز، قزاقستان، ترکمنستان، عراق، افغانستان، ونزوئلا، برزیل، هند، سریلانکا و بولیوی مشغول به کشت فراسرزمینی است.
سید محمد علی موسوی، عضو انجمن کشت فراسرزمینی گفت: پس از مصوبه آئین نامه کشت فرا سرزمینی در دولت فعالیت های مقدماتی آن شروع شد و  طییک سال گذشته هیأت مؤسس آن انتخاب و سپس اعضای آن مشخص و فعالیت جدی آن شروع شد، اما مشکلاتی که در اتاق بازرگانی ایران برای ثبت وظایف انجمن وجود داشت، باعث شد تا یک سال زمان صرف شود.
وی افزود: حدود یک ماهه که اعضای انجمن مستقر و فعالیت ها در قالب مطالعات و گفت و گوهای اولیه در اتاق بازرگانی ایران شروع شده است. تمام افرادی که در سراسر جهان در رابطه با کشت فراسرزمینی شناسایی کردیم ۸۵ نفر ایرانی فعال بود که از این تعداد حدود ۳۰ تا ۴۰ نفر از قاره آفریقا، آمریکای لاتین، حوزه قفقاز، قزاقستان، ترکمنستان، عراق، افغانستان، ونزوئلا، برزیل، هند، سریلانکا و بولیوی  موفق شدند تا در زمان ثبت نام اعضاء حضور داشته باشند؛ تعداد زیادی از افرادی که مشغول به کشت فراسرزمینی هستند در خارج از کشور زندگی می کنند.
دولت با تسهیلات بلند مدت از کشت فراسرزمینی حمایت کند
عضو انجمن کشت فراسرزمینی تصریح کرد: اگر دولت از بخش خصوصی حمایت نکند، بخش خصوصی نمی تواند کارهای زیادی انجام دهد، زمانی که ما به عنوان سرمایه گذار خارجی از کشور نفتی ایران هستیم نیاز داریم تا با توان بالا و قابل قبول کشورمان را مطرح کنیم.
موسوی ادامه داد: باید تعدادی منابع مشخص، حمایت و رهنمودهای عالی وجود داشته باشد تا بتوانیم مشکلات موجود را برطرف کنیم اما هیچ حمایتی انجام نمی شود. نیاز به حمایت معنوی نداریم، دولت باید برای کشت فراسرزمینی تسهیلات به شکل وام های بلند مدت پرداخت کند، همان کاری که چینی ها در این زمینه انجام می دهند.
وی اظهار کرد: چینی ها زمانی که وارد کشت فراسرزمینی در قاره آفریقا شدند حدود ۱۰ میلیون دلار و اکنون ۲ میلیارد دلار سرمایه گذاری کردند همچنین برای ۱۰ سال آینده قصد دارند ۲ تریلیون دلار برای این کشت اختصاص دهند.
عضو انجمن کشت فراسرزمینی گفت: اختصاص تسهیلات مالی بسیار مهم بوده و اولویت دارد. اگر قرار است از طریق لوایح عادی دولت و وزارت جهاد کشاورزی پیش برویم با توجه به بروکراسی های اداری که وجود دارد پنج سال زمان می برد. پیشنهاد ما این است رئیس جمهور و و وزیر جهاد کشاورزی درخواست ویژه به مقام معظم رهبری برای برداشت مبلغی از صندوق توسعه ملی را دهند.
رفع مشکلات کشور با یک میلیون هکتار کشت فراسرزمینی
موسوی تصریح کرد: بر اساس مطالعاتی که انجام دادم اگر یک میلیون هکتار در سراسر جهان توسط ایران زیر کشت فرا سرزمینی بود تمام مشکلات کشور رفع می شد.
وی ادامه داد: هم اکنون ۹۰ درصد فارغ التحصیلان رشته کشاورزی که هم تجربه علمی و دانشگاهی دارند، بیکار هستند. کشاورزی در حال از بین رفتن است، وقتی کار نیست انگیزه ای وجود ندارد، با کشت فرا سرزمینی و با همین امکانات موجود کشورمان می توانیم خلق ثروت و اشتغال زایی کنیم. همچنین علاوه بر آن که محصولات مورد نیاز کشورمان تأمین می شود می توانیم به سایر کشورها نیز صادر کنیم.
عضو انجمن کشت فراسرزمینی تصریح کرد: امسال ۲ میلیون تن سویا و چهار میلیون تن دانه های ذرت وارد کردیم، چین در درگیری‌های تجاری ۳۰۰ هزار تن واردات سویا خود را از آمریکا کاهش داد اما ما واردات خود را پنج برابر از آمریکای لاتین و جنوبی افزایش دادیم.
موسوی اظهار کرد: «ذرت دانه ای و علوفه ای» و «سویا» دو محصول استراتژیک برای کشور است. سویا از کشور برزیل به بندرعباس وارد می شود و سپس به گرگان و از آن جا برای خوراک دام به اهواز می رود و بعد گوشت آن به تهران می آید و قیمت آن به ۸۰ هزار تومان می رسد، در حقیقت یک دور باطل ایجاد می شود و بازدهی اقتصادی ندارد.
وی افزود: در قاره آفریقا قیمت گوشت بین دو تا سه دلار در کیلوگرم است، یکی از دلایل پایین بودن قیمت گوشت سرسبز بودن و بارندگی بالا در این قاره است در نتیجه پرورش دام به شکل ارگانیک انجام می شود.
عضو انجمن کشت فراسرزمینی تصریح کرد: در یک میلیون هکتار کشت فراسرزمینی می توانیم به طور متوسط ۲ تا ۳ میلیون تن سویا و حدود ۷ تا ۱۲ میلیون تن ذرت، در بخش ذرت علوفه ای نیز از ۷۰ تا ۱۲۰ تن در هکتار برداشت کنیم، بر اساس محاسبه ای که من در کشور اوگاندا انجام دادم دو فصل کشت در آن جا وجود دارد اگر از آبیاری مصنوعی هم استفاده شود می توان در سه فصل کشت کرد، چون دمای این کشور در تمام سال مانند دمای گلخانه بین ۱۸ تا ۲۸ درجه است.
وی ادامه داد: با یک میلیون هکتار کشت فراسرزمینی می توانیم دو محصول استراتژیک کشور را تولید کنیم و نیاز به واردات نداشته باشیم. بر اساس برآوردی که انجام دادم برای تجهیز، خرید، آماده سازی کشت و برداشت محصول تا مرحله نهایی در یک هکتار ۳ هزار دلار هزینه لازم است که از این مقدار حدود دو هزار و ۷۰۰ تا دو هزار و ۸۰۰ دلار برای هزینه های ثابت مانند خرید ماشین آلات و ساخت انبار سیلو در نظر گرفته می شود و ۳۰۰ دلار برای هزینه های جاری و عملیاتی اختصاص دارد.
کشت فراسرزمینی قیمت محصولات را کاهش می دهد
موسوی تصریح کرد:  حداقل با نصف قیمت جهانی می توانیم ذرت تولید کنیم، اکنون ذرتی که من در کشور اوگاندا برداشت می کنم هزینه تولیدیک تن حدود ۶۰ تا ۷۰ دلار است. اگر توسط دولت حمایت مالی شود می توانیم با به روز کردن ماشین آلات میزان تولید خود را افزایش دهیم.
عضو انجمن کشت فراسرزمینی درباره فعالیت های خود در کشور اوگاندا گفت: سال ۷۱ به قاره آفریقا رفتم و فعالیت های خود را با شرکت در یک نمایشگاه ایرانی شروع کردم، پس از مطالعه و بررسی دیدم کشور اوگاندا با توجه  به شرایط آب و هوایی که دارد برای فعالیت های کشاورزیمناسب است، به این دلیل شروع به کشت دانه های روغنی، ذرت، سویا و کنجد کردم.
چهار هزار هکتار کشت فراسرزمینی در اوگاندا
وی ادامه داد: کشور اوگاندا ۲۴۱ هزار کیلومتر مساحت دارد و ۴۱ هزار کیلومتر آن زیر آب های روان است. هم اکنون در زمینی به مساحت چهار هزار هکتار در این کشور به فعالیت های کشاورزی مشغول هستم و سه محصول آفتاب گردان، کاساوا (این گیاه جایگزین جو و گندم بوده و از خانواده سیب زمینی است)  تولید آن در هر بوته ۳۰ تا ۴۰ کیلوگرم است و در هر هکتار ۱۱ هزار بوته وجود دارد.
موسوی اظهار کرد: یکی از مزیت های کشت این گیاه جلوگیری از ورود ریزگردها به خوزستان است و در بدترین شرایط بارندگی بین ۵۰ تا دو هزار میلیمتر امکان کشت گیاه کاساوا وجود دارد، از مصارف آن می توان به غذای دام، دارو اشاره و حتی به جای آرد استفاده کرد.
عضو انجمن کشت فراسرزمینی تصریح کرد: بزرگترین مزرعه کاساوا در کشور اوگاندا قرار دارد، هم اکنون با کشور فنلاند کار تحقیقاتی درباره کشت این گیاه انجام دادم و تا دو ماه آینده بین ۶۰ تا ۷۰ هزار تن برداشت می کنم.
وی ادامه داد: موضوع اصلی من در اوگاندا صنعت نوغان و ابریشم است، در ایران ۱۱۵ سال قبل میزان تولید نخ ابریشم سه هزار تن بوده است، برای هر کیلوگرم نخ باید هفت کیلو پیله تر داشته باشیمیعنی ۲۱ هزار تن پیله باید برای آن تولید شود. امروز صنایع ما بر مبنای ۳ هزار تن تولید و یک قرن پیش طراحی شده است، تولید داخلی ۱۲۰ تا ۱۳۰ تن کاهش داشته است.
موسوی اظهار کرد: در حال حاضر ۲٫۲ میلیون نفر در صنعت فرش مشغول به فعالیت هستند، با گران شدن مواد اولیه روبه رو هستیم، امکان عرضه کالا نیست و سودی هم ندارد. افزایش قیمت نخ ابریشم باعث شده جایگاه جهانی خود را از دست دهیم؛ هند، چین، نپال و افغانستان جای ایرانرا گرفته است.
وی افزود: باید صنعت ابریشم کشور را احیاء کنیم، این موضوع یکی از موارد اقتصاد مقاومتی است.
حدود هفت سال است که در زمینه تولید کرم ابریشم فعالیت می کنم، امروز سه میلیون اصله درخت توت اصلاح شده در اوگاندا دارم که شاید غنی ترین پرورش کرم ابریشم جهان باشد و در یک سال ۷۰ تن برگ می دهد و در یک نژاد دیگر ۱۲۰ تن برگ درخت تولید می شود، درخت توتی که اکنون در ایران وجود دارد مربوط به ۷۰ سال قبل ژاپن است که در هکتار ۳۰ تن برگ می دهد.
عضو انجمن کشت فراسرزمینی تصریح کرد: پرورش برگ های درخت توت برای هر سنی در نظر گرفته شده است، در هر هکتار به طور متوسط ۹۰ تن برگ درخت تولید می شود حدود سه تا پنج برابر وضعیت موجود ایران است.
موسوی ادامه داد: در اوگاندا دمای هوا بین ۱۸ تا ۲۸ درجه است به این دلیل در طی سال برگ درختان توت همیشه سبز است. اگر ساختمانی برای کرم ابریشم ساخته شود ۱۰ دوره امکان پرورش آن است.
وی تصریح کرد: از این میزان تولیدات زیریک تن نخ ابریشم به ایران وارد کردم، در اوگاندا سه سالن پرورش کرم ابریشم دارم، برای هر سالن ۲۰۰ هزار دلار هزینه لازم است. امکان پرورش ۲۰۰ جعبه کرم ابریشم در هر سالن وجود دارد، به طور متوس ۴٫۴ میلیون کرم در یک سالن پرورش می دهیم. سالانه بین ۲۰ تا ۳۰ تن نخ ابریشم در این کشور تولید می کنیم.
صنایع پیله کشی رو به تعطیلی است
عضو انجمن کشت فراسرزمینی اظهار کرد: مشکلی که در ایران اکنون وجود دارد کمبود پیله ابریشم است، صنایع پیله کشی رو به تعطیلی است، در تربت حیدریه ۱۲۰۰ کارگاه در این زمینه فعال بود اما اکنون ۸۰۰ کارگاه فعال است. به دنبال این هستیم پیله به کشورمان وارد کنیم و تبدیل به نخ کنیم.
دولت با اختصاص تسهیلات مالی بلند مدت به کشت فراسرزمینی می تواند با یک میلیون هکتار از واردات محصولات استراتژیک کشور بی نیاز شود.

 

فراسرزمینی فقط کشت نیست .کشاورزی و . . . .

 


تاریخ انتشار: ۰۹ بهمن ۱۳۹۷


ثبت نظر

خانه تجارت

عضو شوید و اخبار اقتصادی 75 کشور اول طرف تجاری ایران را دریافت کنید .

کشورهای هدف کشاورزی فراسرزمینی

بخش های کشاورزی فراسرزمینی

شرکت های پربازدید

آمار سایت ( شروع 10 آگوست 2017 )

  • 0
  • 16
  • 120
  • 1,295,335
  • اردیبهشت ۳, ۱۳۹۸