باشگاه کشاورزی فراسرزمینی (کشت برون مرزی)


منوی اصلی
جستجو

محصولات ۱۲۰ هزار هکتار از ارضی کشت فراسرزمینی به کشور وارد می شود

توجه کشورهای جهان به کشت فراسرزمینی  از یک دهه پیش همزمان با بالا رفتن قیمت محصولات کشاورزی بیشتر شد و هر کشوری بر اساس نیت خود این فعالیت ها را تا به امروز ادامه داد به طوری که برخی برای تأمین سوخت های زیستی و برخی برای بالا بردن امنیت غذایی کشورشان در این مسیر قرار گرفتند. ایران نیز از سال ۹۵ با تصویب مصوبه هیأت وزیران به شکل رسمی فعالیت خود را در این زمینه آغاز کرد؛ به طوری که امروز در ۴۲۸ هزار هکتار در قالب ۲۰ شرکت در ۹ کشور مشغول به کشت فراسرزمینی است.

هومن فتحی، مدیرکل امور بین الملل و سازمانهای تخصصی وزارت جهاد کشاورزی درباره کشت فرا سرزمینی گفت: سابقه کشت فراسرزمینی به قبل از سال ۲۰۰۷ و بعد از آن  به طوری که در دنیا قبل از سال ۲۰۰۷ مجموع اراضی زیر کشت فرا سرزمینی به ۳۰۰ هزار هکتار نمی رسید.
وی افزود: توجه کشورها به این نوع کشت از سال ۲۰۰۷ به بعد همزمان با افزایش قیمت محصولات کشاورزی بیشتر شد و یک انقلاب در این زمینه به وجود آمد. کشورهای توسعه ‌یافته برای حفظ امنیت غذایی خود به کشاورزی روی آوردند و از آن پس شاهد رشد سریع در این زمینه بودیم.
مجری کشت فراسرزمینی در وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: اولین دستور کار رسمی کشت فراسرزمینی در کشور در اردیبهشت سال ۹۵ مصوبه هیئت وزیران بود و آئین‌نامه‌ آن در ۸ بند به تصویب رسید. سپس وزیر جهاد کشاورزی راهبردهای آن را تدوین و مجری انجام این کار را تعیین کرد.
فتحی ادامه داد: در دنیا ۴ میلیارد هکتار زمین کشاورزی زیر کشت فراسرزمینی قرار دارد و تا به امروز اراضی این نوع کشت در قراردادهای بسته شده  ۴۲ میلیون هکتار بوده که از این میزان تنها ۶,۴ میلیون هکتار زیر کشت رفته است و بخش عمده آن محصولات غیر زراعی و کشاورزی است.
وی اظهار کرد: در دنیا  ۱٫۵ میلیون هکتار کشت فراسرزمینی به ذرت،  یک میلیون هکتار گندم، یک ملیون هکتار سویا و بخش کمی به گندم و جو اختصاص دارد، بیشتر این نوع کشت به محصولات جنگلی و کائوچو تعلق دارد.

کشت فراسرزمینی ۴۲۸ هزار هکتار توسط ایرانیان

مدیرکل امور بین الملل و سازمانهای تخصصی وزارت جهاد کشاورزی  گفت: ایرانی‌ها تا به امروز حدود ۱٫۵ میلیون هکتار برای کشت فراسرزمینی قرار داد بستند اما بر اساس آن چیزی که در سامانه اطلاعاتی وزارت جهاد ثبت شده است تنها ۴۲۸ هزار هکتار توسط آنها  در قالب ۲۰ شرکت در ۹ کشور آمریکای لاتین، آفریقا و کشورهای همجوار زیر کشت رفته است و از این میزان، محصولات ۱۲۰ هزار هکتار از ارضی کشت شده به کشور وارد می شود. وی با بیان اینکه کشورهای همجوار، آمریکای لاتین و آفریقا جز کشورهای هدف محصولات زیر کشت ایرانی هستند، تصریح کرد: این مسیر در حال پیشرفت است و در این رابطه بی‌راهه نرفته‌ایم.

کشت فراسرزمینی به نفع کشور است

علی ابراهیمی، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی درباره حمایت مجلس از کشت فراسرزمینی گفت: دنیا از ۱۰ سال پیش به کشت فراسرزمینی وارد شد و بیشتر  از گذشته به آن توجه کرد. وزارت جهاد کشاورزی  در این زمینه برنامه ریزی کرد و همزمان با آن نیز مرکز پژوهش های مجلس مطالعات خود را آغاز و  به اهمیت این نوع کشت برای کشور پی برد.
وی افزود: مجلس در این زمینه حمایت می کند و تلاش دارد تا امنیت سرمایه گذاران ایرانی در خارج از کشور فراهم شود. نیت کشور ما بالا رفتن امنیت غذایی، تأمین مایحتاج داخلی و صادرات محصولاتی که بازار هدف آن مشخص است.
ابراهیمی تصریح کرد: نیت کشورها برای کشت فراسرزمینی متفاوت است به طوری که از سال ۲۰۰۷ به بعد برخی از آنها مانند آمریکا برای تأمین اتانول از غلات مانند ذرت برای سوخت های زیستی خود استفاده می کردند و کشاورزی در این راستا مورد مصرف قرار می گرفت. به طوری که دیپلماتیک غذا یک معادلات جدیدی به خود گرفت و کشورهای اروپایی استفاده از سوخت‌های زیستی را به شکل بخشنامه ایجاد کرده و به سمت آن ترغیب شده‌اند.
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: جزو کشورهای خشک و نیمه خشک محسوب می شویم و در مصرف منابع آبی محدودیت داریم از سوی دیگر جمعیت کشور رو به افزایش بوده و نیاز به غذا روز به روز بیشتر می شود. اکنون تولیدات محصولات کشاورزی ۱۲۵ میلیون تن است، در سنوات آینده بیش از این مقدار نیاز خواهیم داشت به این دلیل توجه به کشت فرا سرزمینی ضروری است.
وی اظهار کرد: کشت فراسرزمینی مانند سایر برنامه برای موفق شدن نیاز به مطالعات دقیق دارد در غیر این صورت ممکن است فرصت ها را از دست بدهیم. بخش خصوصی هم به عنوان سرمایه گذار خارجی و فعال اصلی در این زمینه نقش ایفا می کند به این دلیل باید در برنامه ریزی و سیاست گذاری نقش داشته باشد.
هر چند مسئولان معتقدند کشت فرا سرزمینی به نفع کشور بوده و باعث بالا بردن امنیت غذایی می شود اما برای سرمایه گذاری در این بخش باید دولت و مجلس از سرمایه گذاران و بخش خصوصی حمایت کند.

تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند ۱۳۹۷


ثبت نظر

خانه تجارت

عضو شوید و اخبار اقتصادی 75 کشور اول طرف تجاری ایران را دریافت کنید .

کشورهای هدف کشاورزی فراسرزمینی

بخش های کشاورزی فراسرزمینی

شرکت های پربازدید

آمار سایت ( شروع 10 آگوست 2017 )

  • 0
  • 21
  • 120
  • 1,295,340
  • اردیبهشت ۳, ۱۳۹۸