باشگاه کشاورزی فراسرزمینی (کشت برون مرزی)


منوی اصلی
جستجو

روسیه در کشت فراسرزمینی ایران سهیم می شود

در وزارتخانه کشاورزی روسیه، یادداشت تفاهم نامه ای بین وزارت کشاورزی فدراسیون روسیه، وزارت کشاورزی جمهوری قزاقستان و وزارت جهاد کشاورزی جمهوری اسلامی ایران در خصوص همکاری در تجارت گندم منعقد گردید.

علی اکبر مهرفر، معاون وزیر جهاد کشاورزی ایران، در مصاحبه اختصاصی با اسپوتنیک در خصوص برخی جزئیات این سند، توافق نامه ها و طرح های مشترک با فدراسیون روسیه سخن گفت. وی همچنین مشارکت تهران و مسکو در بخش کشاورزی و صنعت را بسیار ارزنده اعلام نمود.

علی اکبر مهر فرد گفت: درباره این یادداشت تفاهم تقریبا از یکسال و نیم پیش، روسیه و قزاقستان گفتگوهایی درباره گندم با ما داشتند. در ایران با توجه به برنامه ریزی هایی که صورت گرفته، تولید گندم به نوعی است که نیاز داخلی کشور را تامین می کند. اما با روسیه و قزاقستان صحبتهایی داشتیم که از ظرفیت ها یکدیگر برای سایر کشورهای دنیا استفاده کنیم، از جمله اینکه ما در ایران در صنعت آرد زیرساخت های قوی داریم که علاوه بر مدرن بودن، دو برابر نیاز داخلی کشور را تولید می کند و ما در منطقه خودمان نیز در حدود ۵ میلیون تن تجارت آرد داریم. قرار بر این شد که براساس قوانین ایران(قانون ورود موقت)، ما گندم وارد و آن را به آرد تبدیل کنیم و سپس این محصول صادر می شود. در این راستا شرکتهای ایرانی، روسی و قزاقی می توانند با یکدیگر مشارکت کنند و حتی به شرکت مشترک تشکیل دهند. در این بین قزاقها از این موضوع استقبال بیشتری بعمل آوردند که از لجستیک و ترانزیت ایران برای رساندن کالا به مشتری استفاده کنند.

این موضوع در حدود یک سال نیم پیش آغاز شد، گفتگو و مذاکرات بسیاری در مسکو، تهران، آستانه و حتی کشورهای دیگر صورت گرفت تا اینکه حدود دو ماه در تهران درباره پیش نویس این سند به توافق رسیدیم و امیدواریم که برای تجارت و توسعه تجارت این سه کشور مفید باشد.

وی با اعلام اینکه برای آرد و گندم حجمی از سوی کشورها تعیین نشده، گفت: عمدتا تعیین حجم را بخش خصوصی باید انجام می دهد، به این معنی که ما زمینه ای را آماده کرده ایم تا شرکت های خصوصی هر سه کشور بیایند و از آن استفاده کنند، البته شرکت های دولتی نیز در صورت تمایل می توانند از این زمینه ایجاد شده استفاده کند، ولی عمده این فعالیت به عهده شرکت خصوصی خواهد بود. به عنوان مثال ما در ایران کارخانجات در دست بخش خصوصی است. اما در ایران، روسیه و قزاقستان یک شرکت بازرگانی دولتی وجود دارد که می توانند در این فرایند شرکت کنند، اما درب ها به روی بخش خصوصی نیز باز است و به مرور زمان شکل خواهد گرفت و حجم آن بالا خواهد رفت.

باشگاه کشاورزی فراسرزمینی در اینستاگرام

فراسرزمینی فقط کشت نیست . کشاورزی و . . . .


تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۷


ثبت نظر

خانه تجارت

عضو شوید و اخبار اقتصادی 75 کشور اول طرف تجاری ایران را دریافت کنید .

کشورهای هدف کشاورزی فراسرزمینی

بخش های کشاورزی فراسرزمینی

شرکت های پربازدید

آمار سایت ( شروع 10 آگوست 2017 )

  • 1
  • 21
  • 120
  • 1,295,340
  • اردیبهشت ۳, ۱۳۹۸