باشگاه کشاورزی فراسرزمینی (کشت برون مرزی)


منوی اصلی
جستجو

آمادگی جهاد کشاورزی خراسان شمالی برای کشت فراسرزمینی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی با بیان اینکه این استان آمادگی کشت فراسرزمینی را دارد، گفت: مهندسان، کارشناسان و بهره برداران حوزه کشاورزی در این خصوص طرح ارائه دهند.

عبدالله یوسفی یکشنبه در جمع شماری از کارشناسان حوزه کشاورزی استان گفت: حتی این استان توانمندی صدور خدمات فنی و مهندسی در حوزه کشاورزی به سایر کشورها را هم دارد.
وی افزود: هم اکنون ۲ هزار و ۵۰۰ دانش آموخته در رشته های مرتبط با بخش کشاورزی عضو سازمان نظام مهندسی این استان هستند که به کشاورزان مشاوره های فنی و خدماتی ارائه می دهند.
وی گفت: ۷۰ درصد دانش آموخته های بخش کشاورزی و منابع طبیعی در این استان بیکار هستند، همچنین ۷۰۰ نفر هم در رشته های مرتبط با منابع طبیعی در این استان وجود دارد که از این تعداد نیز ۷۰ درصد جویای کار هستند.
یوسفی بر افزایش توانمندی و مهارت ها در حوزه کشاورزی تاکید کرد و افزود: در این راستا علاقه مندان را آموزش خواهیم داد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی بابیان اینکه این سازمان در راستای علاقه مندی به کشت فراسرزمینی حتی چراغ سبز نیز نشان داده است گفت: در این راستا پیگیر هستیم و از طرح ها نیز حمایت خواهیم کرد.
به گزارش ایرنا مسولان و کارشناسان حوزه اقتصادی، سازمان جهاد کشاورزی، تنظیم بازار و اتاق بازرگانی بارها در جلسه های مختلف بحث فراسرزمینی را مطرح و اعلام کرده اند که این استان در این زمینه توانمندی دارد، اهداف این طرح جلوگیری از هدر رفت آب، افزایش تولید، تبدیل دانش به محصول و ایجاد اشتغال است.
کشت های فراسرزمینی یکی از سیاست های مورد توجه وزارت جهادکشاورزی است که از سال های گذشته به منظور تولید و سرمایه گذاری در کشورهایی که منابع آب و خاک مناسبی دارند، به شکل پراکنده انجام می شود، بر این اساس برنامه ریزی شده است در ۲ تا ۳ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی خارج از کشور، کشت های فراسرزمینی انجام شود.
طبق این طرح به کشاورزان اجازه داده می شود در کشورهای خارجی به کشت محصولات مختلف کشاورزی بپردازند، البته اجرای طرح کشت فراسرزمینی موافقان و مخالفانی دارد با این حال از آن جا که خراسان شمالی در همسایگی ترکمنستان و به تعبیری آسیای میانه قرار دارد، طبق گفته کارشناسان، این طرح می تواند در پویایی بخش کشاورزی این استان تأثیر مثبت بر جای بگذارد.
خراسان شمالی ۳۴۴ هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که از این سطح ۳۰۰ هزار هکتار کشتزاز است که ۸۲ هزار بهره بردار در این بخش مشغول به فعالیت هستند.


تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند ۱۳۹۶


ثبت نظر

خانه تجارت

عضو شوید و اخبار اقتصادی 75 کشور اول طرف تجاری ایران را دریافت کنید .

کشورهای هدف کشاورزی فراسرزمینی

بخش های کشاورزی فراسرزمینی

شرکت های پربازدید

آمار سایت ( شروع 10 آگوست 2017 )

  • 0
  • 18
  • 120
  • 1,295,337
  • اردیبهشت ۳, ۱۳۹۸