باشگاه کشاورزی فراسرزمینی (کشت برون مرزی)


منوی اصلی
جستجو

عباس عراقچی : کالاهایی که نیاز به آب زیاد دارند را به کشورهایی ببریم که آب زیادی دارند آنجا زمین‌هایی را در اختیار بگیریم و با استفاده از آب آنجا تولید کنیم.

هم شهردار تهران و هم معاون وزارت خارجه، از مدیریت مقامات پیشین در حوزه آب انتقاد کردند.

عباس عراقچی از جمله گفت: «در گذشته مدیرانی با مدیریت غلط خود منابع آب کشور را در داخل هدر داده‌اند و اکنون منتظر این هستند که دستگاه دیپلماسی کشور از خارج آب بیاورد. این در حالی است که باید ببینیم مشکل آب چگونه حل می‌شود و به دنبال مدیریت مصرف آب باشیم.»

او با اشاره به کالاهایی که با مصرف آب زیاد صادر می‌شوند، خواستار “دیپلماسی هوشمند” در حوزه تجارت شد و با دفاع تلویحی از ایده‌هایی چون کشت فراسرزمینی افزود: «کالاهایی که نیاز به آب زیاد دارند را به کشورهایی ببریم که آب زیادی دارند آنجا زمین‌هایی را در اختیار بگیریم و با استفاده از آب آنجا تولید کنیم.»

یکی از این کالاها می‌تواند هندوانه باشد که در میان صادرات کشاورزی ایران به عراق، امارات و کویت قرار دارد. کارشناسان می‌گویند، با صادرات ۱۰۰ هزار تن هندوانه، سالانه بیش از ۵۰میلیون متر مکعب آب به خارج از کشور صادر می‌شود.

معاون وزارت خارجه ایران اذغان کرده که آب می‌تواند به منازعه بین دو روستا، شهر یا دو کشور تبدیل شود. به عقیده او مشکل آب به جای آن که موضوع درگیری باشد، موضوعی برای همکاری است. او در همین زمینه، از مذاکراتی خبر داد که مقامات وزارت خارجه با همسایگان ایران از جمله افغانستان انجام می‌دهند: «اداره مرزی ما در وزارت خارجه بحث مدیریت آب‌های مرزی را انجام می‌دهد و معاهدات با افغانستان درباره نحوه اجرای صحیح معاهده هیرمند است.»

عراقچی پنهان نکرده که ایران جزو ۹ کشور منطقه غرب آسیاست که تا سال ۲۰۲۵ به خشکسالی کامل مبتلا خواهد شد. عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران پیش‌تر هشدار داده بود که ۷۰درصد مشکلات کشور از آب است.

مقام اول ایران در فرسایش خاک

کلانتری ۳۰ مهر ۹۶ در مجلس در توضیح بحران آب گفته بود که ایران در فرسایش خاک، فرسایش جرم پلاسمای ژنتیکی و مسائل ژنتیکی و حیوانی، فرسایش پوشش گیاهی و هدر دادن انرژی، مقام اول جهان را دارد. او اعلام کرد که ایران ۱۱۰ درصد از آب تجدیدپذیر خود را مصرف می‌کند و در توصیف واقعیات این کشور گفت: «سر آب ایران بلا آورده‌ایم.»

آب‌های تجدیدپذیر، به آب‌های ناشی از بارش منهای تبخیر گفته می‌شود. کلانتری به نقل از آمار وزارت نیرو عنوان کرد که میزان آب تجدیدپذیر کشور ۸۸ میلیارد مترمکعب و میزان مصرف آن ۹۷ میلیارد متر مکعب است.

علاوه بر شهردار تهران و معاون وزارت خارجه، مشاور نظامی رهبر جمهوری اسلامی نیز در همایش یادشده سخنرانی کرده است. سرلشکر رحیم صفوی، با اشاره به حوزه‌های آبریز مشترک بین ایران و افغانستان گفت: «یکی از دلایل حضور آمریکایی‌ها در افغانستان تأثیرگذاری بر حکومت این کشور جهت اعمال سیاست‌هایی در حوزه آب‌های مشترک بین ایران و افغانستان بود.»

او با تاکید بر موقعیت ایران در منطقه‌ای استراتژیک و پرمناقشه در حوزه آب، افغانستان را سرمنشاء مناقشات آبی در ‌آینده خواند.

علاء‌الدین بروجردی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، در تابستان ۹۶ گفته است که بحران آب در ایران وارد مقوله امنیتی شده است. یک سال قبل از آن، علی شمخانی، دبیر شورایعالی امنیت ملی ایران گفته بود: «رفع مشکلات موجود در چهار محور آب شرب شهرهای پرجمعیت، آب شرب تهران، آب‌های مرزی و آب‌های زیرزمینی در دستور کار شورای امنیت ملی قرار گرفته است.»


تاریخ انتشار: ۰۷ اسفند ۱۳۹۶


ثبت نظر

خانه تجارت

عضو شوید و اخبار اقتصادی 75 کشور اول طرف تجاری ایران را دریافت کنید .

کشورهای هدف کشاورزی فراسرزمینی

بخش های کشاورزی فراسرزمینی

شرکت های پربازدید

آمار سایت ( شروع 10 آگوست 2017 )

  • 0
  • 43
  • 120
  • 1,295,362
  • اردیبهشت ۳, ۱۳۹۸