باشگاه کشاورزی فراسرزمینی (کشت برون مرزی)


منوی اصلی
جستجو

یکی از فعالان کشاورزی فراسرزمینی: موانع اصلی تشکیل انجمن کشاورزی فراسرزمینی در داخل کشور است

به گفته بسیاری از فعالان عرصه کشاورزی فراسرزمینی، برخی قوانین دست و پا گیر در مقابل تشکیل انجمن، قد علم کرده است.
یکی از فعالان کشاورزی فراسرزمینی که در هلند و اوکراین به کشت محصولات مختلفی مانند کلزا، گندم، ذرت و چغندرقند مشغول است، به خبرنگار باشگاه کشاورزی فراسرزمینی گفت: متاسفانه به نظر می رسد منافع برخی افراد با تشکیل انجمن کشاورزی فراسرزمینی، به خطر می افتد. زیرا به طور مستمر در تلاش هستند تا مقابل این اتفاق مبارک بایستند.
محمود صادقی، با اشاره به اینکه قرار بود این انجمن تا اول مهرماه شکل بگیرد، افزود: بنا به دلایلی این تاریخ به ۵ آذرماه امسال موکول شد که باز هم نتیجه مطلوب حاصل نشد. بنابراین قرار است در تاریخ ۲۵ بهمن امسال، جلسه ای برای این منظور تشکیل شود که امید می رود موانع پیش رو از بین برود.
به گفته وی، یکی از موانع، اضافه شدن بند جدید به اساسنامه انجمن است که طبق آن، کسانی که قصد عضویت در انجمن را دارند، باید یا اقامت یا تابعیت کشور هدف را داشته باشند؛ در غیر این صورت از عضویت آنها جلوگیری خواهد شد.
صادقی معتقد است که این بند، نه از لحاظ قانونی و نه از لحاظ وجدانی و عرفی، کار صحیحی نیست و با منطق، سازگاری ندارد. اگر کشورهای خارجی از این مقررات آگاهی پیدا کنند، بدون شک در واگذاری زمین به ایرانی ها تردید خواهند کرد و ممکن است سرمایه گذاران کشور با مشکلات عدیده ای در این زمینه مواجه شوند. اینها همه از تبعات تصمیم گیری های اشتباهی است که برخی افراد ناآگاه اتخاذ می کنند.
وی عنوان کرد: پرسش اینجاست که اگر ما تابعیت و اقامت کشورهای خارجی را در اختیار داشته باشیم، چرا باید به فکر تشکیل انجمن در داخل کشور باشیم؟ اکنون سرمایه گذاران برای ایجاد امنیت غذایی در کشور به صورت خودجوش وارد میدان شده و ریسک تمام مشکلات را به جان خریده اند. نباید با وضع مقررات غلط، در مسیرشان سنگ اندازی کرد و بیش از پیش به مشکلات شان افزود. این افراد، جزو سرمایه های ملی کشور محسوب می شوند.
این فعال کشاورزی فراسرزمینی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۱۵۰ نفر حائز شرایط برای عضویت در انجمن هستند، گفت: اگر توانمندی و پتانسیل تک تک افرادی که در خارج از کشور در عرصه کشاورزی سرمایه گذاری کرده اند، در نقطه ای به نام انجمن تجمیع شود، بدون شک دستاوردهایی خواهند داشت که جهان را به حیرت وادارد.
صادقی در پایان تاکید کرد: اما اکنون تمام دغدغه فعالان کشاورزی فراسرزمینی در این مسئله خلاصه شده که چگونه مسئولان داخلی را برای تشکیل انجمن بدون سنگ اندازی برخی افراد، متقاعد کنند!


تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۶


ثبت نظر

خانه تجارت

عضو شوید و اخبار اقتصادی 75 کشور اول طرف تجاری ایران را دریافت کنید .

کشورهای هدف کشاورزی فراسرزمینی

بخش های کشاورزی فراسرزمینی

شرکت های پربازدید

آمار سایت ( شروع 10 آگوست 2017 )

  • 0
  • 224
  • 136
  • 1,299,457
  • اردیبهشت ۳, ۱۳۹۸