باشگاه کشاورزی فراسرزمینی (کشت برون مرزی)


منوی اصلی
جستجو

اگرچه برخی از کشاورزان ایران به منظور تولید در کشورهای مختلف سرمایه‌گذاری کرده‌اند، اما هنوز پتانسیل‌های مربوط به شبه قاره هند برای بسیاری از آنها ناشناخته مانده است.

متخصص توسعه منطقه‌ای و همکاری اقتصادی بین‌الملل مطرح کرد:
غفلت از پتانسیل کشاورزی در شبه قاره هند
اگرچه برخی از کشاورزان ایران به منظور تولید در کشورهای مختلف سرمایه‌گذاری کرده‌اند، اما هنوز پتانسیل‌های مربوط به شبه قاره هند برای بسیاری از آنها ناشناخته مانده است.
یکی از متخصصان توسعه منطقه‌ای و همکاری اقتصادی بین‌الملل، در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه کشاورزی فراسرزمینی گفت: متاسفانه هنوز سرمایه گذاران ایرانی در زمینه کشاورزی فراسرزمینی، هند و کشورهای این شبه قاره را نشناخته و نسبت به این مناطق اطلاعات کاملی ندارند.
محمد مهدی میرزایی، با اشاره به اینکه پتانسیل‌های بی‌شماری در شبه قاره هند از لحاظ کشاورزی وجود دارد، افزود: از زمان قاجاریه به بعد، بیشتر سرمایه داران ایرانی، به سمت آمریکا و اروپا سوق پیدا کرده‌اند و از بلوک شرق و حتی آفریقا غافل مانده‌اند. آن هم به این دلیل که بازار بین‌الملل با دلالان و واسطه‌گران پر شده است.
به گفته وی، این در حالی است که می‌توان با شرایطی مطلوب و ویژه محصولات استراتژیک مورد نیاز کشور را از همین مناطق ناشناخته تامین کرد و دیگر برای واردات مواد مختلف، دست به دامن غربی‌ها نشد. از آنجا که فرهنگ این کشورها به ایران نزدیک‌تر است، بدون شک کار در این نواحی برای متخصصان داخلی آسان‌تر خواهد بود. ۲۷۰ سال قبل، افرادی از یزد به هند مهاجرت کردند و اکنون نوادگان آنها به عنوان پدر آهن و فولاد این کشور شناخته می‌شوند. به طوری که هرگونه تکانه اقتصادی از طرف آنها کل اقتصاد آن کشور و حتی منطقه اطراف را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این موضوع در ارتباط با کشاورزی هم شدنی است به شرطی که تا فرصت از دست نرفته، اقدام کنیم.
میرزایی ادامه داد: حضور ایرانی‌ها در شبه قاره هند و اطراف آن، به نوعی توسعه سیاسی و فرهنگی نیز به شمار می‌رود. بعید نیست اگر ایران در منطقه میانمار حضوری پررنگ داشت، مانعی بزرگ برای آزار و اذیت مسلمانان آن منطقه می‌شد. کشورهای دیگری مانند بوتان، تایلند، ویتنام و غیره نیز مناطق وسیعی برای کشاورزی دارند که مانند میانمار از دسترس سرمایه گذاران ایرانی دور مانده است.
این استاد دانشگاه اظهار کرد: این کشورها آب فراوان و خاک حاصلخیزی دارند که می‌توان برنج، نیشکر، ذرت، سویا و بسیاری از محصولات مورد نیاز داخل را در آنها کاشت. حتی بسیاری از میوه‌های حاره‌ای که بیشتر به عنوان تزئینی در سفره‌ها مصرف می‌شوند، در آن مناطق به وفور وجود داشته و نه تنها به ایران بلکه به تمام نقاط دنیا قابلیت صادرات دارد.
میرزایی تاکید کرد: هندی‌ها بسیاری از میوه‌های ایرانی مانند انار را به عنوان دارو مصرف می‌کنند و همیشه این محصولات را به همراه کیوی و خشکبار از ایران می‌خرند. بنابراین ما نیز می‌توانیم میوه‌های صادراتی داخل را با کشوری نظیر هند، تهاتر کنیم.

 

کشاورزی فراسرزمینی اقدامی اجتناب ناپذیر


تاریخ انتشار: ۰۴ آذر ۱۳۹۶


ثبت نظر

خانه تجارت

عضو شوید و اخبار اقتصادی 75 کشور اول طرف تجاری ایران را دریافت کنید .

کشورهای هدف کشاورزی فراسرزمینی

بخش های کشاورزی فراسرزمینی

شرکت های پربازدید

آمار سایت ( شروع 10 آگوست 2017 )

  • 0
  • 397
  • 4,869
  • 818,771
  • فروردین ۲۳, ۱۳۹۸